• +420 777 057 761
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Problém tiskárna EPSON zapojená do Gigabitového switche - Gbit

Popis problému - Tiskárna EPSON zapojená do Gigabitového switche - Gbit a Epson

Zakazník 1

U zákazníka vznikla potřeba vyměnit switch za nový. Původní switch měl 100Mbit porty a nyní jsme rovnou při výměně zapojili 1Gbit (1000Mbit) switch. Náhle se v síti začaly dít hodně zvláštní věci. Občas se některý počítač úplně odpojil od sítě, pak zase běželo všechno úplně OK. Další den se zase od sítě začal odpojovat jiný počítač. Detekce závady byla jasná...měnil se switch, tak to bude tím...prostě je asi vadný... Ale chyba. Hned jsem dal jiný switch a pro jistotu jsem zvolil jiného výrobce switche (opět gigabitové porty). Den to fungovalo OK....pak nastal stejný scénář. Začaly se od sítě odpojovat jiné počítače...pak vše běželo OK a tak se to pořád dokola měnilo. Prostě to nemělo logiku.

No a to už začala mravenčí práce a hledání, co způsobuje bordel v síti.... Po dvou hodinách zkoumání jsem objevil, že pokud jsou od sítě odpojené obě tiskárny Epson (víc jich tam nebylo), vše běží ok. No a opravdu. Zapojil jsem tiskárny do starého 100Mbit switche a ten propojil s novým gigabitovým a od té doby vše jede, žádný výpadek.

Zákazník 2

Včera jsem opět řešil v jedné účetní firmě záludnost. Zhruba před týdnem jsem tam měnil hlavní router (všechna zařízení jsou připojená k tomuto routeru). Router je značky Mikrotik (Gigabitové porty), ve firmě dvě tiskárny Epson - jedna připojená přes wifi, druhá přes RJ45 (takže přes gigabit). A už to bylo jasný. Tiskárny normálně tisknuly. Problém byl se skenováním.

Na multifunkci, která byla připojená přes wifi skenovat šlo....ale jenom občas. Víc to nefungovalo než fungovalo. Pokud se od sítě odpojila druhá tiskárna Epson, která byla připojená přes kabel (tedy snažila se připojovat gigabitovou rychlostí), vše začalo fungovat OK. Takže, řešením bylo v Mikrotiku nastavit natvrdo, že port do kterého je tiskárna zapojená bude jen 100Mbitový. No a od té doby vše frčí na jedničku.

 

Řešení (závěr) problému - Tiskárna EPSON zapojená do Gigabitového switche - Gbit

Z předchozích dvou případů tedy plyne závěr, že už nebudu zákazníkům pořizovat tiskárny Epson. Případně zákazníka na tento problém upozorním, že je nutné mít pro ně pouze 100Mbit přípojení. Pokud se připojí přes wifi, tak problém není. Ovšem kvalita wifi modulů v multifunkcích je dost žalostná. Signál celkem plný, latence ubohý (klidně i kolem 100ms i více, i když ladíte vysílací kanály na AP jak chcete).

Problémové modely tiskáren: 

  • Epson TM-C3500
  • Epson L565
  • Epson L655

Podle mého názoru to bude určitě více modelů - já měl tu čest pouze s těmito modely. Troufám si říci, že půjde minimálně o všechny síťové inkoustovky.

Pokud máte někdo další zkušenost, další problémové modely - můžete využít facebook komentáře níže.