• +420 777 057 761
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jaký antivir? Jak je to s antivirovým programem a dalšími ochránci počítače

Spousta lidí se mě ptá, jaký antivir instalovat? Zda je lepší, když má instalovány antiviry dva? atp.

Obecně platí - méně je více

Antivir by měl být v počítači pouze jeden. Proč? Běh jednotlivých antivirů se může dost často ovlivňovat. V lepším případě se počítač pouze zpomalí. V horším případě se začne zasekávat nebo nenabíhá operační systém vůbec. 

Kontrolujte si, co do počítače instalujete

Téměř v každém počítači, co mi projde rukou, nalézám instalovaný antivir McAfee - který je nefunkční z důvodu vypršení licence. Tento antivir je většinou v počítači předinstalovaný nebo si ho tam uživatelé nevědomky nainstalují společně s Acrobat Readerem nebo podobnými produkty. Pokud McAfee máte instalovaný a víte, že jste licenci nekupovali odinstalujte jej.

Musím kupovat antivirový program?

Ne nemusíte. Pro domácnosti bohatě postačí volná verze (free) nějakého známého antiviru Avast, AVG, Avira, Microsoft defender alias Microsoft essential security. Jen je třeba dávat pozor, protože free verze v průběhu času nabízí vyzkoušení plné verze. Pokud výzvu prokliknete, antivir se aktualizuje na placenou verzi, která funguje 30 dní a pak musíte program koupit nebo opět přeinstalovat na free verzi.

Jaký antivir je nejlepší?

Tak na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každý antivir je dobrý - jen je třeba ukázněného uživatele, který do počítače neinstaluje cokoliv ho napadne. Z mé praxe mohu říci, že jsem měl problém s každým antivirem - ať to byl Nod32, AVG, AVAST, Kaspersky, .... nebo Microsoftí antiviru. Čas od času se stane, že vývojáři nedoladí program úplně dokonale a samotný antivir pak například znemožní chod některých z aplikací, nenaběhne systém, nebo je systém hrozně pomalý. V těchto případech je nutné aktuální verzi antiviru odinstalovat a instalovat z internetu nejnovější.

Pocitově bych seřadil antiviry do tohoto pořadí.

  1. ESET
  2. Avira, Norton
  3. AVG, AVAST
  4. Microsoft antivir

Pokud nedáte na mé pocity a chcete něco podloženého podívejte se na pořadí antivirů na serveru AntiviroveCentrum