• +420 777 057 761
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ROOT - články IT

Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Root.cz
 1. [5 minut čtení] Válí se vám po stole útržky papíru s poznámkami nebo máte po disku spoustu souborů, kam si píšete podstatné věci? Můžete zkusit tenhle nepořádek nahradit něčím šikovným, co vám udělá v poznámkách pořádek. Dobře, s tím Evernotem si vymýšlím, protože jsem ho nikdy nepoužíval, ale stejně si myslím, že je Joplin docela dobrá aplikace na poznámky a měli byste ji vyzkoušet. Já sám jsem si dlouho psal (a někdy pořád píšu) poznámky na kusy papíru, které se mi potom válí různě po stole. Podle toho, jak jednotlivé věci dokončuji, nebo se k nim dlouho nedostanu, až přestanou být zase relevantní, pak papírky proškrtávám a zase přepisuju na nové.
 2. [32 minut čtení] Dnes si ukážeme, jak lze použít základní funkce Apache Kafky v jazyku Go. Demonstrační příklady budou využívat dvě knihovny, a to konkrétně confluent-kafka-go a Sarama. Důležitým tématem je však i testování aplikací. 1. Vývoj služeb postavených na systému Apache Kafka v jazyku Go
 3. [4 minuty čtení] Dnes se podíváme na dva příklady mediálně zajímavých událostí s dobrým koncem, na problémy firmy na zpracování masa JBS, na jedno kulaté výročí nebo na GDPR. Jen několikrát za rok se stane, že se kyberbezpečnostní incident dostane do běžných médií. Bezpochyby největší událostí minulého týdne, bylo rozbití celosvětové sítě zločinců v rámci operace Ironside. Bezpečnostní složky zadržely na osm set pachatelů napříč 18 zeměmi – v Evropě hlavně v Německu a Švédsku. FBI a její australský protějšek poslední tři roky monitorovaly platformu na výměnu zpráv a hovorů a povedlo se jim tak úspěšně infiltrovat zločinecké gangy, které si skrze ni vyměnily 27 milionů zpráv, obsahujících například objednávky vražd. K zabaveným věcem kromě padesáti milionů dolarů patří 30 tun drog, 50 luxusních aut a 250 zbraní.
 4. [2 minuty čtení] CuteFishOS je linuxová distribuce s vlastním grafickým prostředím napodobujícím svým vzhledem macOS. Nejstarší linuxová distribuce Slackware aktualizuje jádro LTS. Vinix je první operační systém napsaný v jazyce V. Čínská linuxová distribuce postavená na Manjaru CuteFishOS používá své vlastní grafické prostředí CuteFish. Hned na první pohled je jasné, že se snaží svým vzhledem napodobovat operační systém macOS od firmy Apple.
 5. [3 minuty čtení] Na GRUB 2.06 naváže v příštím roce GRUB 2.11, Olympijské hry v Tokiu budou v USA streamovány v 4k HDR + Atmos, Blizzard a jeho marný boj s pomocí DMCA, Tesla Model S Plaid s výkonným CPU a GPU. Po GRUBu verzí 2.0, 2.02, 2.04 a čerstvé 2.06 přijde v příštím roce nezvyklý skok v číslování. Příští verze zvýší hodnotu na 2.11. Phoronix k tomu dodává, že důvodem jsou problémy některých skriptů s tím, když číslování obsahuje nuly, proto nepůjde ani o GRUB 2.10. Správce GRUBu Daniel Kiper z Oraclu dále „odmrazil“ vývojovou větev a je možné do projektu přidávat nový kód.
 6. [12 minut čtení] Starý dobrý JPEG je tu s námi téměř tři dekády. O jeho nástupci stále není rozhodnuto, ale v samotné Joint Photographic Experts Group vzniká nástupce, jenž možná smete HEIC/AVIF do propadliště dějin. Úvodem mi dovolte připomenout, že JPEG je jedním z de facto standardizovaných grafických formátů, kterými si lidé a zejména běžní smrtelníci vyměňují data. JPEG se primárně používá pro fotografie a důvodem je ta skutečnost, že formát je tak starý, že jej bezproblémově podporují prakticky všechny přístroje a zařízení, která se používají, bez ohledu na jejich stáří.
 7. [8 minut čtení] V minulém díle jsme skončili u tématu, jak dostat na Amigu nějaký ten software, který chceme vyzkoušet. Diskety nemůžeme vytvářet na běžném PC, takže budeme potřebovat něco modernějšího a šikovnějšího. V tuto chvíli pár disket s hrami, ale chybí mezi nimi mnoho, které bych rád otestoval. Tedy nastává otázka, jak dostat na Amigu další software. Jak jsem již zmínil, diskety pro tento počítač nelze snadno vyrobit na PC s příslušným programem, jako je to možné u ST. Odlišný způsob zápisu není řadič běžné PC disketové mechaniky schopen zpracovat. Dále jako u projektu ST chci mít počítač co nejvíc ve stavu originálu, tedy žádné vnitřní či dokonce mechanické úpravy nepřicházejí v úvahu. Tak tedy externě, a rozhodl jsem se využít produkt letmo zmíněný v Projektu ST, kde jsem jej ale nepoužil – GoTek.
 8. [22 minut čtení] Dnes se seznámíme s možnostmi nástroje SchemaSpy, který slouží k automatickému vytvoření dokumentace k databázi. V souvislosti s popisem SchemaSpy se seznámíme i s některými užitečnými metapříkazy terminálu psql. 1. Automatické vytvoření dokumentace k databázi s využitím nástroje SchemaSpy
 9. [1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vytvoříme titulky k videu, vyzkoušíme webový prohlížeč ovládaný klávesnicí, překonvertujeme si obrázky do ASCII a řekneme si o nástroji pro správu balíčků obrázků. Otevřený multiplatformní editor titulků. Titulky v něm můžete vytvářet, upravovat, měnit velikost textu, rozdělovat a slučovat titulky nebo upravovat časování. Program podporuje import a export formátů SRT, SSA, TTML, SBV, DFXP, VTT, XML, SCC a SAMI. Kromě ukládání do samostatných souborů umí taky přidat titulky jako nedílnou součást videa.
 10. [11 minut čtení] Pokud se jako informační systém připojím do sítě, jak zjistím, kdo je v síti zapojený, jaké služby poskytuje a kde jej najdu? To jsou zásadní otázky, na které musím najít nějakou uspokojivou odpověď. Vrátím se k úvodnímu článku série, kde jsem také napsal:
csbebgzh-TWhrdanlenettlfifrdeelhiiditjalvmknofaplptroruskessvthtrvi

Všechna práva vyhrazena - Rudle.cz - Ing. Jan Rudle
Pro Vaše webové stránky doporučujeme hostingové služby firmy C4.

 

© 2021 firma Ing. Jan Rudle, Sídlo: Malovarská 537, Velvary, KANCELÁŘ: Kynského 126, Slaný
Ochrana osobních údajů.