• +420 777 057 761
 • 该邮件地址已受到反垃圾邮件插件保护。要显示它需要在浏览器中启用 JavaScript。

ROOT - články IT

Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Root.cz
 1. Prodeje počítačů i komponent padají, výroba se nedaří, jak by si firmy přály a zákazník stále častěji pokukuje jinde. Svět IBM PC je zkrátka ve vleklé krizi, jejíž délka se už počítá v letech.
 2. Mastodon používám od roku 2017, aktivně pak od doby, kdy skončil Google+. Poslední týdny nestačím zírat. Co bylo roky ospalou sociální sítí, se mění v živou platformu. Za všechno může jeden člověk – Elon Musk.
 3. Ukážeme si zajímavou knihovnou nazvanou HTMX. Je napsaná v JavaScriptu a umožňuje tvorbu jednodušších webových aplikací a dynamických prezentací, pouze za použití jazyka HTML rozšířeného o několik nových atributů.
 4. V nedávném seriálu Pavla Tišnovského jsme se seznámili s vektorovými instrukcemi SIMD. V dnešním článku si ukážeme, jak jsem je použil při zrychlování konkrétního algoritmu.
 5. Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vylepšíme rozlišení obrázků za pomoci umělé inteligence, vygenerujeme si kódy pro dvoufázové ověření, představíme si IDE pro začínající programátory a vyzkoušíme aplikaci pro správu kalendáře.
 6. Sci-fi RTS Dark Reign: The Future of War z roku 1997 ožívá díky enginu OpenRA. Služba Prime Gaming od Amazonu funguje nativně na Linuxu díky projektu Nile. Někdo prodával svobodnou hru 0 A.D. na Steamu bez vědomí vývojářů.
 7. Popíšeme si způsob zobrazení stromových struktur, jak se zobrazují tabulky s formátovaným textem, zobrazení dat umístěných do sloupců a v neposlední řadě si ukážeme například postupné zobrazení prováděné činnosti (progress bar).
 8. V dnešním díle se ponoříme do kontejneru, přečteme si dopisy, o které nestojíme, rozpleteme Kerberovy zamotané hlavy, naučíme se hlásit zranění, necháme se opakovaně okrást a povíme si, jaká používáme hesla.
 9. Prostředí Unity bylo portováno na Arch Linuxu a jeho dceřiné distribuce. Vyšlo OpenBSD 7.2 s podporou Ampere Altra Q80–30 a Apple M2. Operační systém Zeal je modernizovanou odnoží 64bitového TempleOS.
 10. Intel Arc v Linuxu 6.2 už ne jako experimentální, plus měření výkonnostních parametrů DG2/Alchemist v rámci Mesa, Micron vydal storage engine HSE 3.0 jako open-source.